Kundaliní jóga​

Kundaliní jóga dle

Yogi Bhajana

Kundaliní jóga dle Yogi Bhajana je mimo jiné nazývána jógou vědomí. V praxi je to soubor mnoha různých technik, které spolu vytvářejí dokonalé nástroje pro uvedení života do rovnováhy. Propojení těla, mysli a ducha, propojení konečného s Nekonečným. Klíčové jsou zde krije (sestavy cviků), každá krija je sama o sobě dokonalou technikou. Krije jsou většinou zaměřeny na jednu nebo více životních oblastí, které jejich praktikování uvádí do rovnováhy. Při pravidelném opakování krijí ucítíte změny na těle, emocích i v rozpoložení mysli. Praktikování nás krok za krokem a den za dnem mění zevnitř. Dalšími důležitými prvky v kundaliní józe jsou různé meditační techniky, které se mohou skládat z jedné nebo více uvedených praxí: pranajámy (dechové techniky), mantry (meditace s recitací nebo zpěvem mantry), zaměření očí (stimulace hypofýzy), mudry (pozice rukou), vizualizace a další.

Přestože různé techniky působí blahodárně na různé tělesné funkce a orgány, cvičení může pomoci od bolestí zad a páteře, praktikování pranajámů, meditací a zpěvu manter výrazně snižuje stres, strach, úzkost a další nepříjemné pocity, nenahrazuje praktikování kundaliní jógy lékařskou péči. Pokud jste v péči lékařů, informujte o tom svého učitele. Učitelé kundaliní jógy nepřebírají zodpovědnost za zdravotní stav svých studentů.

ai-generated-8339794_1920
Kundaliní jóga

Jak vypadá lekce ?

Klasická lekce kundaliní jógy je složena z krije, relaxace a meditace. Lektor může před krijí přidat protahování, různé cviky jako rozcvičku, tanec, dechovou techniku nebo kombinaci. Po kriji následuje hluboká relaxace a po ní meditace. Sestavy a meditace vybírá lektor na základě svých znalostí, preferencí a různých potřeb skupiny.

Chcete vědět více?

Co praktikování kundaliní jógy přináší?

… a mnoho dalšího, důležité je vytrvat a pravidelně praktikovat. Stejně jako v každé oblasti života, posilujeme to, co pravidelně opakujeme. Změna se nestane bez našeho vlastního přispění a úsilí. V kundaliní józe klademe důraz na pravidelnou praxi. Můžete začít jednou lekcí týdně a sami uvidíte, zda si vás praxe přitáhne a stane se vaším denním „chlebem“. Každopádně i pravidelná 5 nebo 10 minutová meditace každý den je velký pokrok a velký rozdíl oproti žádné meditaci.

Přejít nahoru