Sádhana

Co je Sádhana?

Sádhana je jogínský termín pro každodenní duchovní praxi. Je to jeden z hlavních nástrojů pro práci na sobě a dosažení vyššího stavu vědomí. I když zde slovo sádhana používáme jako jógový termín, může to být jakákoliv praxe, kterou děláte pro podporu osobní pohody – ať už je to jóga, meditace, modlitba, cvičení nebo jakýkoliv jiný návyk podporující zdraví. Základem sádhany je pravidelnost a disciplína

Pravidelná sádhana je zvyk, který vytváří harmonii. Když se zavážete setkávat se pravidelně se svým vyšším Já každý den, vaše rozhodnutí a váš život ponesou podpis vaší duše. Pravidelná sádhana přináší do života silný pocit vítězství. Životní výzvy se stanou spíše příležitostmi než bojem.

Amrit Vela

Dvě a půl hodiny před východem slunce je časový úsek známý jako „Amrit Vela“. V tento čas svírá slunce vůči zemi úhel šedesáti stupňů, energie věnovaná v tento čas sádhaně je „supernabíjející“. To je důvod, proč si hodně jogínů vybralo věnovat se sádhaně v tuto dobu.

Jak se na sádhanu připravit?

Sádhanu můžete začít lehkým protahováním a dechovými cvičeními. Pokud cvičíte sádhanu ráno, je dobré převléknout se z pyžama a před tím se osprchovat (pokud možno studenou sprchou). Tím se tělo pročistí a připraví se na další den. Oblékněte se nejlépe do bílého oblečení z přírodního materiálu včetně pokrývky hlavy. Pokud je to možné, vytvořte si ve svém domově posvátný prostor určený pro vaši denní praxi. Ozdobte ho inspirativními obrázky, květinami, krystaly nebo čímkoliv, co promlouvá k vaší duši. K denní praxi jsou také vhodné šál a ovčí kůže nebo deka z přírodních vláken.

Stát se členem

Skupinová sádhana

Ať už svoji sádhanu praktikujete samostatně, nebo ve skupině, obojí má své jedinečné výhody. Jogíni učí, že praxe ve skupině slouží k posílení skupinového vědomí. Každý jogín má jinou vibraci a čím více lidí je na sádhaně přítomno, tím více se tyto individuální rozdíly vyrovnávají a vytvářejí jeden harmonický celek. Při skupinové sádhaně se může štěstí jednoho člověka prolínat se smutkem druhého. Výsledkem je, že se celá skupina nachází v harmonii, protože její energie je směrována do samotné činnosti sádhany. Na konci ranní sádhany, kdy se energie všech promísila a spojila, mnoho lidí cítí, že je snazší komunikovat s ostatními. Tento pocit je často popisován jako „být na stejné vlnové délce“. Prožívání tohoto hlubokého účinku může pokračovat po celý den. Můžeme dokonce zjistit, že je v našich denních zkušenostech méně nedorozumění a potíží.

Skupinovou sádhanou může být opět jakákoliv praxe, například společně zacvičená krija nebo společná 11 minutová meditace. V kundaliní józe máme speciální 2,5 hodinovou ranní praxi, která se jmenuje „Vodnářská sádhana“.

Vodnářská sádhana

Trvání: 2,5h
Začátek: 3:30 – 4:00 ráno

Začínáme vždy čtením Džapdží Sáhib, následuje krija kundaliní jógy na 25–40 minut (dle délky krije před ní může být krátká rozcvička), následuje hluboká relaxace a po relaxaci 65 minut zpěvu manter pro Vodnářskou Sádhanu

Přepište své návyky

Problémy v životě často vyplývají z obvyklé povahy našeho jednání. Našimi zvyky můžeme přebývat v míru a štěstí, anebo můžeme vytvářet neštěstí a bolest. Když změníme své návykové chování, má vše v našich životech sílu k transformaci. Všechny krije kundaliní jógy nás mohou proměnit velmi specifickým způsobem, velké výhody můžete získat z praktikování krije i jednou. Ale pokud chcete své návyku skutečně změnit a uvědomit si plné účinky krije, cvičte každý den po určitou dobu.

 • 40 dní

  Zničí všechny negativní návyky, které vám brání v možné expanzi (krija nebo mantra)

 • 90 dní

  Vytvoří nový návyk ve vaší vědomé a podvědomé mysli a změní vás to hlubokým způsobem

 • 120 dní

  Potvrzuje nový návyk vědomí. Pozitivní přínosy se trvale začlení do vaší psychiky.

 • 1000 dní

  Umožní zvládnout nový návyk vědomí. Bez ohledu na výzvu můžete tento nový návyk využít, aby vám posloužil. Pamatujte, že návyk je podvědomá řetězová reakce mezi myslí, žlázovým a nervovým systémem. Návyky si vytváříme již ve velmi mladém věku. Některé z nich slouží našemu nejvyššímu osudu, zatímco jiné ne.

Přejít nahoru