Často kladené otázky

Kundaliní jóga a hatha jóga (včetně iyengar, viniásy, jivamukti, bikram, anusara jógy atd.) sdílí mnoho stejných pozic těla a dechových technik. Cílem všech je zvýšit flexibilitu a uvědomění, zmírnit stres a posunout nás k jednotě těla, mysli a duše.

Největším rozdílem mezi kundaliní jógou a jinými druhy jógy je, že kundaliní jóga začleňuje dynamický pohyb, dechové techniky, mantry, meditace, hudbu a hlubokou relaxaci ve speciálních cvičebních sestavách. Tyto sestavy se nazývají krije.

Každá krija je na něco zaměřena, přináší určitý mentální nebo fyzický výsledek. Například jeden z mentálních benefitů krije může být, že odstraní vztek, rozvine intuici nebo odvahu. Některé krije se více zaměřují na fyzické zdraví tím, že pomáhají aktivovat trávení, zlepší spánek nebo navýší energii.

Pokud chcete zapracovat na svém fyzickém těle pomocí protahování a jemného posilování, doporučujeme vám hatha jógu. Lekce kundaliní jógy jsou vhodné pro lidi, kteří hledají obojí, zlepšení fyzické stránky a duchovní zkušenosti.

Ne. V kundaliní józe necvičíme na každé lekci stejné sekvence cviků. Místo toho je praxe organizována do krijí, každá z krijí má své specifické sekvence cviků a dalších jógových prvků. V každé kriji jsou cviky uspořádány různě. Každý si může vybrat, kterou kriji bude cvičit.

Jak budeš ve své praxi pokračovat, přijdou chvíle, kdy budeš extrémně inspirován/a. Potom budou chvíle, kdy si budeš říkat, proč to stále ještě dělám, nebo kam vlastně ten život směřuje. Najednou zjistíš, že nejsi tak konzistentní, jak sis myslel/a. Následující tipy vám pomohou projít propady, které přicházejí, když začneme dělat něco nového a pomohou vám ustanovit udržitelný rytmus.

Snažte se nedávat si moc vysoké cíle (a buďte na sebe hodní, i když zjistíte, že můžete dělat ještě méně i potom, co jste na sebe snížili svá očekávání). Začít s novým návykem je vždy náročné, ale ještě těžší je, když sami sobě dáte příliš těsná pravidla, ve kterých není prostor pro změnu. Předtím, než začnete svoji novou rutinu, se ujistěte, že máte dost svobody být flexibilní.

Pamatujte si, že je normální, když se po své praxi nebudete pokaždé cítit skvěle. Krije často vytáhnou na světlo podvědomé návyky. Konfrontace s nimi nebývá příjemná. Veďte si deník, v něm zaznamenávejte své vzlety a pády jako součást většího procesu, vše zahrňte do své cesty.

Najděte si lekce nebo aktivity v okolí, které mohou být skvělým způsobem, jak se zapojit do komunity, setkat se s ostatními, navázat kontakty a získat inspiraci pro svou praxi. Mnoho lidí zjistí, že zapojení a spojení se s ostatními je to, co posune jejich praxi od mírné zvědavosti k trvalému pilíři podpory v jejich životě.

Když se cítíte skleslí, unavení nebo přetížení, může vám vzpomínka na to, proč to děláte, pomoci se udržet. Může vám také pomoci zaměřit se na to, když máte před sebou příliš mnoho možností a nejste si jisti, co praktikovat. S vědomím, že se vaše cíle a priority budou v průběhu času měnit, je můžete použít jako filtr při rozhodování, kam v daném okamžiku zaměřit svoji pozornost.

Kundaliní jógu můžete cvičit v jakékoliv barvě, nicméně existuje důvod, proč vidíte tolik kundaliní jogínů v bílé!

Spektrum světelné energie, které tvoří bílou barvu, obsahuje energie všech barev. Když nosíte bílou barvu, máte k dispozici všechny barvy, které podporují a posilují vaše elektromagnetické pole neboli auru a také osm čaker. Oblékání do bílé barvy automaticky rozšiřuje vaši auru, která vás chrání před působením negativní energie a zvyšuje vaši schopnost vysílat do světa pozitivní energii.

Pokrývka hlavy je v kundaliní józe zcela dobrovolná. Pokrývka hlavy poskytuje pocit kontroly a soustředění při cvičení jógy nebo při práci, která vyžaduje jasné myšlení. Pomáhá doslova “udržet hlavu pohromadě”. Chrání také citlivou korunní čakru a umožňuje vám ovládat šesté centrum, Adžnu čakru, známou také jako třetí oko. Z těchto důvodů se mnoho praktikujících kundaliní jógy rozhodlo hlavu zakrývat. Doporučujeme vám, abyste si sami vyzkoušeli přikrýt si při lekci hlavu bílou pokrývkou z přírodního vlákna a zjistili, jak se budete cítit.

Mnohé jógové tradice doporučují vstávat a provádět každodenní cvičení v tzv. ambrosiálních hodinách (dvě a půl hodiny před východem slunce, kdy slunce svírá se Zemí úhel šedesáti stupňů). Říká se, že v této době má energie, kterou vkládáte do své sádhany, maximální výsledky. Další výhodou je, že svět je klidnější a může být snazší meditovat a soustředit se do nitra, než začne denní shon.

Nicméně cvičení jógy vám nesmírně prospěje v kteroukoli denní či noční dobu. Důležité je najít si čas a rozvrh, který vám bude vyhovovat. Doporučujeme vám zkusit vstávat brzy ráno, abyste zjistili, jaké to je, ale skutečně nejlepší čas pro cvičení jógy je jakýkoli čas, ve který jste schopni se zavázat ke své denní praxi.

Neexistují žádné přesně dané požadavky na to, co představuje jógový životní styl, ani žádná „minimální úroveň“, které musíte dosáhnout, abyste se mohli považovat za jogína. Nástroje životního stylu – jako je studená sprcha, jíst jogínskou stravu a nechat si narůst vlasy – jsou zcela nepovinné a můžete je ignorovat, pokud se chcete jen věnovat józe. Součástí pěstování záměru jógové praxe je rozvíjení sebeuvědomění, abyste si mohli vybrat cestu, která nejlépe podporuje vaše vlastní potřeby,

ať už odpovídá vašim představám, nebo představám kohokoli jiného o tom, jak by měl jógový životní styl vypadat.

Každodenní praxe se u různých lidí liší. Může se pohybovat od několika Pozdravů slunci až po několikahodinové cvičení. Může to být jedna tříminutová meditace denně nebo 90minutová krija. Může to být jedna nebo několik lekcí kundaliní jógy týdně.

Nemusí být dlouhá. Důležité je zaměřit se na důslednost. Pět minut každý den vytvoří mnohem lepší dlouhodobé návyky než čtyři hodiny dvakrát ročně. Buďte k sobě realističtí ohledně toho, čeho můžete pravidelně dosáhnout, abyste nebyli frustrovaní a nevzdali to. Říká se, že rozdíl mezi dlouhým a krátkým cvičením je velký, ale rozdíl mezi krátkým cvičením a žádným cvičením je obrovský.

Pro ranní sádhanu je ideální praxe dvě a půl hodiny před východem slunce. Máme-li však běžet, musíme se nejprve naučit chodit. Hodina je vynikající ranní sádhana pro začátečníky. Jak budete ve své každodenní praxi růst, najdete si čas na její prodloužení. Pokud se pokusíte vylézt na Mount Everest, aniž byste nejprve zdolali úpatí, neúspěch by vás mohl odradit od všech dalších pokusů. Budujte pomalu a neustále v tempu, které dokážete udržet.

Pokud jde o výběr cvičení, je to na vás. Můžete praktikovat jakoukoli kriju, která vás osloví. Jediným vodítkem je, že každá krija by se měla praktikovat celá, aby se dosáhlo požadovaného účinku.

Na lekcích kundaliní jógy se běžně cvičí jógová sestava, po které následuje hluboká relaxace a poté meditace. Pokud chcete, můžete tento formát dodržovat i při domácí praxi, nebo se můžete rozhodnout cvičit jednu jógovou sestavu či meditaci samostatně.

Někdy se setkáme s krijí, která na nás hluboce zapůsobí. Krija nás může dojmout k slzám, může v nás vyvolat hluboký pocit radosti, může být pro nás velkou fyzickou výzvou, která nás inspiruje k další práci s ní. V takovém případě se může stát základem naší denní praxe (sadhány), při níž člověk praktikuje stejnou kriji celé dny nebo měsíce.

Kundaliní, což v sanskrtu znamená “závit”, označuje přirozenou energii, která spočívá stočená u základny páteře. Tuto energii má každý člověk, ale u většiny lidí zůstává v klidu. Jedním z cílů kundaliní jógy je aktivovat tuto tvořivou sílu a zároveň připravit tělo na její probuzení.

Kundaliní energie je náš tvůrčí potenciál. Zažíváme ji, když se energie žlázového systému spojí s energií nervového systému a vytvoří vytříbenou citlivost, takže mozek přijímá jemné signály a interpretuje je. To vede k rozšířenému stavu vědomí, kdy si vše plně uvědomujeme a náš tvůrčí potenciál se nám stane dostupným.

Když kundaliní energie stoupá a proniká všemi čakrami, probouzíme se do reality (která tu byla celou dobu), že jsme jedno se vším, co je. Volba cvičení kundaliní jógy může být součástí toho, že se přesuneme od žití k plnému prožívání života.

Probuzení kundaliní energie je jedním z hlavních cílů většiny jógových a meditačních praktik. Kundaliní jóga je specifičtější v tom, že pomáhá tělu připravit se na aktivovanou kundaliní energii a zvýšené uvědomění.

Probuzení v kundaliní józe je postupný vývoj vědomí. Praxe kundaliní jógy postupně a bezpečně otevírá a připravuje jedince na probuzení kundaliní energie. Když kundaliní energie stoupá a proniká všemi čakrami, probouzíte se do reality, která tu byla celou dobu – že jste jedno se vším, co je.

Některé z výhod postupného probouzení energie kundaliní jsou následující:

  • větší soucit a empatie
  • zvýšená kreativita
  • větší duchovní propojení
  • zvýšený smysl pro intuici
  • jasný smysl pro cíl a osud
  • touha po životních změnách

Jádrem tohoto nedorozumění je záměna pojmů kundaliní energie a kundaliní jógy.

Kundaliní energie je mocná životní energie, která existuje v každém člověku. Kundaliní jóga je starobylá forma jógy vyvinutá k přípravě těla na aktivování kundaliní energie..

Zážitek probuzení kundaliní může být pro nepřipravené tělo zdrcující, z čehož pravděpodobně pramení mýtus o nebezpečnosti kundaliní jógy. Ve skutečnosti je kundaliní jóga obecně považována za jednu z nejlepších věcí, které můžete udělat pro přípravu těla na bezpečný a integrovaný zážitek kundaliní energie. Je to mocná forma jógy, která, pokud se cvičí správně, tak není nebezpečná.

Nenašli jste odpověď?

Přejít nahoru